FREE Delivery to:
- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
Sapphire Manufacturing SMTOB-3048S Work Table 48"W X 30"D 18/400 Stainless Steel Reinforced Top
| Manufacturer | Sapphire Manufacturing |
|---|---|
| Model Number | SMTOB-3048S |
| Manufacturer Part # | SMTOB-3048S |
| Base Type | Open With Side & Rear Crossrails |
| Top Stainless Series | 400 Series Top |
| Depth (front - back) | 30" Deep (front - Back) |
| Base Construction | Stainless Steel Base |
| Top Gauge | 18 Gauge Top |
| Width (side - side) | 48" Wide (side - Side) |
| Table Edge Type | Rounded / Rolled / Bullnose Edge |
| Splash Height | 5" Backsplash |
| Height | 41" |
| Width | 48" |
| Depth | 30" |
| Weight | 64 lbs |
| NSF | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Sapphire Manufacturing, SMTOB-3048S, Work Table, 48"W x 30"D, 18/400 stainless steel reinforced top, 1-1/2" rounded edge on front, flat edge on both ends, 5" backsplash, (4) stainless steel legs with adjustable side & rear bracing, 1" adjustable(4) stainless steel bullet feet, KD, NSF
Certifications
NSF Listed
The item meets the standards imposed by NSF International. These standards relate to health, public safety and the environment.
