- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
Sapphire Manufacturing SMTPS-2460L Work Table With Prep Sink 60"W X 24"D 16/304 Stainless Steel Top With 1-1/2" Rounded Front Edge
| Manufacturer | Sapphire Manufacturing |
|---|---|
| Model Number | SMTPS-2460L |
| Manufacturer Part # | SMTPS-2460L |
| Table Width (side - side) | 49" - 60" Wide (side - Side) |
| Splash Height | 5" Backsplash |
| Base Construction | Stainless Steel Base |
| Edge Type | Rounded / Rolled / Bullnose Edge |
| Bowl Size | 16"W X 16" Front-to-back |
| Sink Compartments | (1) Sink |
| Top Stainless Series | 300 Series Top |
| Base Type | Open With Undershelf |
| Table Depth (front - back) | 24" Deep (front-back) |
| Top Gauge | 16 Gauge |
| Height | 40.5" |
| Width | 60" |
| Depth | 24" |
| Weight | 63 lbs |
| NSF | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Sapphire Manufacturing, SMTPS-2460L, Work Table With Prep Sink, 60"W x 24"D, 16/304 stainless steel top with 1-1/2" rounded front edge, flat edge on both ends, 5"H backsplash, 16" wide x 16" front-to-back x 11" deep sink bowl on left, includes 3-1/2" drain basket, deck mount faucet holes with 4" centers, adjustable 18/400 stainless steel undershelf, stainless steel tubular legs, 1"stainless steel adjustable bullet feet, KD, NSF
Certifications
NSF Listed
The item meets the standards imposed by NSF International. These standards relate to health, public safety and the environment.
