- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
Sapphire Manufacturing SMTPS-3060L Work Table With Prep Sink 60"W X 30"D 16/304 Stainless Steel Top With 1-1/2" Rounded Front Edge
| Manufacturer | Sapphire Manufacturing |
|---|---|
| Model Number | SMTPS-3060L |
| Manufacturer Part # | SMTPS-3060L |
| Base Construction | Stainless Steel Base |
| Splash Height | 5" Backsplash |
| Table Width (side - side) | 49" - 60" Wide (side - Side) |
| Bowl Size | 16"W X 20" Front-to-back |
| Sink Compartments | (1) Sink |
| Table Depth (front - back) | 30" Deep (front-back) |
| Edge Type | Rounded / Rolled / Bullnose Edge |
| Base Type | Open With Undershelf |
| Top Stainless Series | 300 Series Top |
| Top Gauge | 16 Gauge |
| Height | 40.5" |
| Width | 60" |
| Depth | 30" |
| Weight | 74 lbs |
| NSF | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Sapphire Manufacturing, SMTPS-3060L, Work Table With Prep Sink, 60"W x 30"D, 16/304 stainless steel top with 1-1/2" rounded front edge, flat edge on both ends, 5"H backsplash, 16" wide x 20" front-to-back x 11" deep sink bowl on left, includes 3-1/2" drain basket, deck mount faucet holes with 4" centers, adjustable 18/400 stainless steel bottom shelf, stainless steel tubular legs, 1"stainless steel adjustable bullet feet, KD, NSF
Certifications
NSF Listed
The item meets the standards imposed by NSF International. These standards relate to health, public safety and the environment.
