- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
Sapphire Manufacturing SMWP-1296 Overshelf With Pot Rack Wall-mounted 96"W X 12"D
| Manufacturer | Sapphire Manufacturing |
|---|---|
| Model Number | SMWP-1296 |
| Manufacturer Part # | SMWP-1296 |
| Depth (front - back) | 12" |
| Width (side - side) | 85" - 96" |
| Bar Design | Single |
| Construction | Stainless Steel |
| Gauge | 18 Gauge |
| Height | 11" |
| Width | 96" |
| Depth | 12" |
| Weight | 25 lbs |
| NSF | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Sapphire Manufacturing, SMWP-1296, Overshelf with Pot Rack, wall-mounted, 96"W x 12"D, rolled rim front edge, 1-1/2"H rear up-turn, center mounting bracket, 18/430 stainless steel construction, includes (9) stainless steel double pot hooks, NSF
Certifications
NSF Listed
The item meets the standards imposed by NSF International. These standards relate to health, public safety and the environment.
