- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
Sapphire Manufacturing SMWS-1430 Shelf Wall Mounted 30"W X 14"D
| Manufacturer | Sapphire Manufacturing |
|---|---|
| Model Number | SMWS-1430 |
| Manufacturer Part # | SMWS-1430 |
| Construction | Stainless Steel |
| Width (side - side) | 30" |
| Depth (front - back) | 14" |
| Gauge | 18 Gauge |
| Type | 400 Series |
| Width | 30" |
| Depth | 14" |
| Weight | 10.01 lbs |
| NSF | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Sapphire Manufacturing, SMWS-1430, Shelf, wall mounted, 30"W x 14"D, rolled front edge, 1-1/2"H rear up-turn, includes (2) removable angled wall brackets, 18/400 series stainless steel construction, KD, NSF
Certifications
NSF Listed
The item meets the standards imposed by NSF International. These standards relate to health, public safety and the environment.
