FREE Delivery to:
KitchenRestock.com is your trusted source for Skyfood Equipment .
- Authorized Skyfood Equipment dealer, ensuring genuine commercial and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Skyfood Equipment SKEX
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Skyfood Equipment SKEX Meat & Bone Saw Floor Model 99" Blade
| Manufacturer | Skyfood Equipment |
|---|---|
| Model Number | SKEX |
| Manufacturer Part # | SKEX |
| Blade Size | 98" Blade |
| Horsepower | 1 HP |
| Height | 67.22" |
| Width | 32.85" |
| Depth | 36.29" |
| Weight | 332 lbs |
| cETLus | Yes |
| ETL-Sanitation | Yes |
| 5-20P | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Skyfood Equipment , SKEX, Meat & Bone Saw, floor model, 99" blade, 10" high x 9-3/8" wide cutting clearance, adjustable blade guides, safety & toggle switch, balanced saw blade wheels, stainless steel sliding & stationary table, stainless steel column guard, steel base with painted finish, 730 watts, 1 HP, 115v/60/1-ph, NEMA 5-20P, 14 amps, cETLus, ETL-Sanitation
Certifications
ETL Sanitation
The item meets or exceeds the sanitation standards set by Edison Testing Laboratories (ETL).
ETL US & Canada Listed
The item meets or exceeds ETL safety standards as well as those set by Canada and the U.S.
Certifications
5-20P
This unit is equipped with a NEMA 5-20P plug.
