FREE Delivery to:
- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
Somat RAC2-10L RAC2 Disposer Control Panel Auto-reversing Magnetic Controls For 10 HP Disposers (200-240v/60/3-ph)
| Manufacturer | Somat |
|---|---|
| Model Number | RAC2-10L |
| Manufacturer Part # | RAC2-10L |
| Voltage | 200-240V |
| Phase | 3 PH |
| Horsepower | 10 HP |
| Enclosure Rating | NEMA 4X Enclosure |
| Construction | Fiberglass Housing |
| Controls | Auto-reversing Magnetic |
| Height | 13.31" |
| Width | 11.31" |
| Depth | 7.5" |
| Weight | 25 lbs |
| cULus | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Somat, RAC2-10L, RAC2 Disposer Control Panel, auto-reversing magnetic controls, for 10 HP disposers (200-240v/60/3-ph), built-in automatic reset overload relays, indicator lights, front-mounted illuminated start/stop pushbuttons, disconnect switch, NEMA 4X watertight fiberglass reinforced polyester enclosure, cULus
Certifications
UL US & Canada
The item has been tested by Underwriters Laboratories (UL) for sanitation hazard standards and meets or exceeds expectations. The item can be used in the United States and Canada.
