Delivery to:
KitchenRestock.com is your trusted source for Pitco aftermarket .
- Engineered to match existing Pitco units, with aftermarket compatibility
- Fast shipping available on in-stock aftermarket Pitco 1053997
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Southbend 1053997 Gas Valve 1/2"
| Fits with Manufacturer | Southbend |
|---|---|
| Model Number | 1053997 |
| Manufacturer Part # | 1053997 |
| Height | 3" |
| Width | 3.5" |
| Depth | 8" |
| Weight | 2.3 lbs |
| Hazardous | False |
| Country of Origin | Mexico |
| Product Type | Non-OEM |
About this item
Product Details
Product Details
Southbend 1053997 [ Nat Gas ] [ Size 1/2" Fpt ] [ Nat Safety ][ 4"wc ], [bleed Gas Actuator] [ Width 4"] [ Brand Rsw ], 1/4" Cct Pilot Out Only W/slotted Thermopile Magnet Model, 7000 Bmsgor Bleed Gas Ports 1/4" Cct 240 000 Btu., Thermopile # 511122 Screw In Type 7/16-27., Brass Pile Holding Nut 3/8-38 Thread For Magnet 750mv, 500mv Under Load., Pitco Fryer 18 18s 35c 45c P-18, Southbend Fryer Series 14 18, Wolf Fryer Wtf-42 Ss-wtf-42

