Delivery to:
KitchenRestock.com is your trusted source for Southbend aftermarket .
- Engineered to match existing Southbend units, with aftermarket compatibility
- Fast shipping available on in-stock aftermarket Southbend 1160529
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Southbend 1160529 Knob 2 1/2 D Off High Low
| Fits with Manufacturer | Southbend |
|---|---|
| Model Number | 1160529 |
| Manufacturer Part # | 1160529 |
| Height | 2.5" |
| Width | 1.25" |
| Depth | 2.5" |
| Weight | 0.1 lbs |
| Hazardous | False |
| Country of Origin | United States |
| Product Type | Non-OEM |
About this item
Product Details
Product Details
Southbend 1160529 Black Burner Valve Knob Black W/red Letters., [ 2-1/2" Dia ] [ Off-high-low], [mount .340" D-stem ( 5/16" Protrusion ) [flat Up ], For Old Style Large Shaft Valve., For Newer Small Shaft Valve Use Knob # 22-1232 1/4" D-stem, Southbend Oven Valve # 52-1120, Southbend, Broiler Scb-24/36/48., Oven Series 136 142 1300 1400, Range Series 120 136 142 160 1360 1420.

