Delivery to:
- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
Southbend 1170128 Motor Kit 115v 1/3 .09hp 1p
| Fits with Manufacturer | Southbend |
|---|---|
| Model Number | 1170128 |
| Manufacturer Part # | 1170128 |
| Height | 10" |
| Width | 8.6" |
| Depth | 12" |
| Weight | 28 lbs |
| Hazardous | False |
| Country of Origin | Mexico |
| Product Type | Non-OEM |
About this item
Product Details
Product Details
Southbend 1170128 [ 115v 50/60hz ] [ .5/.25 Hp ] [1p ] [1725/1140 Rpm ], [7.2/4.5amp ] [cw Rotation ] Frame 56z 2 Speed., [ 1/2" X 4-1/2" Shaft W/ 2 Flats], Includes 1ea 1/2" X 5/8" X 1-1/4" Shaft Bushing Adaptor., S/b Blower Wheel # 26-4052 ( 10" Dia. ), Southbend, Oven Series V Vs X Xe Xs Xse. 400, Southbend Has Made A Change To This Motor, N/s Motor Has 1/2" Shaft Comes With Bushing, Bottom Mount Bracket Needs To Be Removed From Oven, Use Bracket Mounting Holes To Mount New Face Mount, Motor, N/s Motor Kit 4440572, 1/2"-5/8" Bushing 1187583, N/s Motor Only 1188523

