- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
Southbend 1176009 Burner Valve 1/4"mpt X 1/4"mpt
| Fits with Manufacturer | Southbend |
|---|---|
| Model Number | 1176009 |
| Manufacturer Part # | 1176009 |
| Height | 1.13" |
| Width | 2" |
| Depth | 4" |
| Weight | 0.25 lbs |
| Hazardous | False |
| Country of Origin | United States |
| Product Type | Non-OEM |
About this item
Product Details
Product Details
Southbend 1176009 Burner Valve Nat, [ 1/4" Mpt X 1/4" Mpt ] [ Rotation Off/hi/low ], [stem Position Down] [stem Size .240"] Push To Turn, [ctr Inlet To End Of Stem 2.3125"] [ Angle - 90 ], [ Comes With (2) 1/4" Mpt Adapters ], (9/05 Some Older Ones Were 2.25" Inlet To Stem), Southbend Oven Platinum Series.
