- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
SPG International UFTAS-2424 Universal Stainless Floor Trough 24"W X 24"D Stainless Steel With Anti-splash & Subway Grating
| Manufacturer | SPG International |
|---|---|
| Model Number | UFTAS-2424 |
| Manufacturer Part # | UFTAS-2424 |
| Deep (pan depth) | 6" |
| Pan Type | Anti-splash |
| Depth (short side) | 24" |
| Grate Construction | Stainless Steel Grates |
| Trough Construction | 14 Ga Stainless Steel Trough |
| Grate Type | Subway-style Grating |
| Width (long side) | 13" - 24" (2 Ft) |
| Height | 6" |
| Width | 24" |
| Depth | 24" |
| Weight | 56 lbs |
| NSF | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
SPG International, UFTAS-2424, Universal Stainless Floor trough, 24"W x 24"D, stainless steel with anti-splash & subway grating, NSF
Certifications
NSF Listed
The item meets the standards imposed by NSF International. These standards relate to health, public safety and the environment.