- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
SPG International UFTS-1836 Universal Stainless Floor Trough 36"W X 18"D Stainless Steel With Subway Grating
| Manufacturer | SPG International |
|---|---|
| Model Number | UFTS-1836 |
| Manufacturer Part # | UFTS-1836 |
| Grate Type | Subway-style Grating |
| Trough Construction | 14 Ga Stainless Steel Trough |
| Pan Type | Non Anti-splash |
| Width (long side) | 25" - 36" (3 Ft) |
| Depth (short side) | 18" |
| Deep (pan depth) | 4" |
| Grate Construction | Stainless Steel Grates |
| Height | 4" |
| Width | 36" |
| Depth | 18" |
| Weight | 66 lbs |
| NSF | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
SPG International, UFTS-1836, Universal Stainless Floor trough, 36"W x 18"D, stainless steel with subway grating, NSF
Certifications
NSF Listed
The item meets the standards imposed by NSF International. These standards relate to health, public safety and the environment.