Delivery to:
- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
SPG International WMHS-16 Universal Stainless Hand Sink Wall Mount 16" Wide X 16" Front-to-back
| Manufacturer | SPG International |
|---|---|
| Model Number | WMHS-16 |
| Manufacturer Part # | WMHS-16 |
| Bowl Height (rim to drain) | 10" Deep |
| Style | Wall Mounted |
| Faucet | Faucet Included |
| Bowl Depth (front to back) | 15" - 19" Front-to-back |
| Bowl Width (left to right) | 15" - 19" |
| Weight | 30 lbs |
| NSF | Yes |
| CSA | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
SPG International, WMHS-16, Universal Stainless Hand Sink, wall mount, 16" wide x 16" front-to-back, 10" deep, with gooseneck spout, knee valves, includes basket drains & wall brackets, 16/300 series stainless steel, NSF, CSA
Certifications
CSA
The item has been evaluated by the Canadian Standards Association (CSA) and meets or exceeds expectations.
NSF Listed
The item meets the standards imposed by NSF International. These standards relate to health, public safety and the environment.
