Delivery to:
KitchenRestock.com is your trusted source for Other .
- Authorized Other dealer, ensuring genuine commercial and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Other 502012
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Sporlan 502012 Ball Valve For A/c And Refrig.
| Manufacturer | Sporlan |
|---|---|
| Model Number | 502012 |
| Manufacturer Part # | 502012 |
| Height | 1.5" |
| Width | 2.5" |
| Depth | 7" |
| Weight | 0.9 lbs |
| Hazardous | False |
| Country of Origin | United States |
| Product Type | OEM |
About this item
Product Details
Product Details
Sporlan 502012 Parker Ebvp-1050 Ball Valve W/bypass Port, 5/8" Odf Solder .50" Port, Full-flow Design Provides Low-pressure Drop For Maximum, System Performance., One Quarter-turn Low-torque Actuation Allows The Valve To, Be Open Or Closed Providing Simple And Easy Servicing., Copper-sweat Connections Provide Basic Ends For Brazing And, Eliminate The Need For Flux Simplifying The Installation, Process., Brass Body And Copper-connection Tubes Virtually Eliminate, Corrosion-related Problems., A Unique Copper-forming Process Is Used To Captivate The, Valve Ball Seals And Spring Eliminating Potential Leak, Paths And Providing Consistent And Superior Sealing., Agency Approvals Ul Recognized File No Sa5188

