- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
Spring USA 8658-2-28 Ironlite Deep Casserole 7.2 Qt. (6.8 Liter) 11" Dia. X 4-3/4"H
| Manufacturer | Spring USA |
|---|---|
| Model Number | 8658-2-28 |
| Manufacturer Part # | 8658-2-28 |
| Color | Whites |
| Cover | With Lid |
| Capacity | 224 Oz (7 Qt And Up) |
| Material | Aluminum / Ceramic |
| Depth | 4" |
| Size | 11" |
| Height | 4.73" |
| Width | 11" |
| Depth | 11" |
| Weight | 4.6 lbs |
About this item
Product Details
Product Details
Spring USA, 8658-2-28, Ironlite Deep Casserole, 7.2 qt. (6.8 liter), 11" dia. x 4-3/4"H, deep, with lid & handles, 500° F (260° C) max temperature, white, cast-iron aluminum and ceramic material, 1-year warranty
