FREE Delivery to:
- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
Stanton Trading STC-SST-48 Sandwich/Salad Top Refrigerator Two-section Self-contained Refrigeration
| Manufacturer | Stanton Trading |
|---|---|
| Model Number | STC-SST-48 |
| Manufacturer Part # | STC-SST-48 |
| Refrigeration | Self-contained, Rear Mounted |
| Access Type | Doors |
| Sections | 2 Section |
| Exterior Finish | All Stainless Steel Exterior |
| Width (side - side) | 48" - 59" Wide |
| No of Doors | 2 Doors |
| Height | 43.3" |
| Width | 48.2" |
| Depth | 31" |
| Weight | 313 lbs |
| cETLus | Yes |
| ETL-Sanitation | Yes |
| 5-15P | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Stanton Trading, STC-SST-48, Sandwich/Salad Top Refrigerator, two-section, self-contained refrigeration, (12) 1/6 pans x 4" deep included, full length 5/8" thick poly-vinyl cutting board, (2) self-closing doors remain open past 90°, programmable digital display with self diagnostic, EZ slide out condenser, cool air intake, stainless steel front, sides, & top, interior: stainless steel top, back, & door liner, stainless steel floor, (2) PVC coated shelves, casters (2 front brakes), R290 Hydrocarbon refrigerant, 115V/60/1-ph, 4.3 amps, 1/2 HP, cord, NEMA 5-15P, ETL-Sanitation, cETLus
Certifications
ETL Sanitation
The item meets or exceeds the sanitation standards set by Edison Testing Laboratories (ETL).
ETL US & Canada Listed
The item meets or exceeds ETL safety standards as well as those set by Canada and the U.S.
Certifications
5-15P
This unit is equipped with a NEMA 5-15P plug.
