Delivery to:
KitchenRestock.com is your trusted source for Middleby Marshall aftermarket .
- Engineered to match existing Middleby Marshall units, with aftermarket compatibility
- Fast shipping available on in-stock aftermarket Middleby Marshall 2T-1427B8701 STA
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Star Mfg 2T-1427B8701 STA Thermostat D1/d18 3/8 X 5 3/4 36
| Fits with Manufacturer | Star Mfg |
|---|---|
| Model Number | 2T-1427B8701 STA |
| Manufacturer Part # | 2T-1427B8701 STA |
| Height | 3.25" |
| Width | 6" |
| Depth | 8.25" |
| Weight | 1.1 lbs |
| Hazardous | False |
| Country of Origin | Mexico |
| Product Type | Non-OEM |
About this item
Product Details
Product Details
Star Mfg 2T-1427B8701 STA [ Mount W/ Front Ears ] [type - D1/d18 ] [ Temp 200-400 ], [bulb 3/8" X 5-3/4" Nickel ] [ Cap 36" ] [ 3/8" Stuff Box ], [ Light Dial & Bezel Included], [ Dial # 22-1006 Off-400-200], [light D173 # 38-1068 ] Bezel # 26-4088 ], D1 D18 T Stat Dpst For Ac Operation 4 Terminal, Used In Applications Requiring High Current., Cecilware Fryer El600 Single Phase, Fryer El600 (single Phase)., Toastmaster, Fryer 14c4 14d2 (1800w) 1404e 1414b 1429 (3600w), 1446 (w/red Control Knobs) 1454 1456 (w/red Control, Knobs. 1405e 1412l Supr T Kettle 14c 2 4 1429

