Why you’ll love it
KitchenRestock.com is your trusted source for Star Mfg aftermarket .
- Engineered to match existing Star Mfg units, with aftermarket compatibility
- Fast shipping available on in-stock aftermarket Star Mfg PS-Z1978
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Additional Question? Ask an Expert
Star Mfg PS-Z1978 Element Heating 120v 800w
Item:
#1140531
Technical details
| Fits with Manufacturer | Star Mfg |
|---|---|
| Model Number | PS-Z1978 |
| Manufacturer Part # | PS-Z1978 |
| Height | 2" |
| Width | 7.13" |
| Depth | 8" |
| Weight | 0.59 lbs |
| Hazardous | False |
| Country of Origin | United States |
| Product Type | Non-OEM |
About this item
Product Details
Product Details
Star Mfg PS-Z1978 Top Grill Element, 120v 800w 7-1/4" X 8", Wire Leads W/ring Terminals., Star Griddle Gr10 Gr10t Gr10i Gr10it Cg10i Cg10it

