Delivery to:
- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
Steel Works Stainless SW2148G-5 Heavy Duty Wire Shelving Unit 5-tier 21"x 48"
| Manufacturer | Steel Works Stainless |
|---|---|
| Model Number | SW2148G-5 |
| Manufacturer Part # | SW2148G-5 |
| Finish | Epoxy Coated, Green |
| Posts/Uprights | (4) Posts / Uprights |
| Shelves | (5) Shelves |
| Depth (front - back) | 21" Deep |
| Type | Stationary Unit |
| Width (side - side) | 48" Wide |
| Height | 84" High |
| Height | 9" |
| Width | 49" |
| Depth | 24" |
| Weight | 80 lbs |
| UPC | 747973819856 |
| NSF | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Steel Works Stainless, SW2148G-5, Heavy Duty Wire Shelving Unit, 5-tier, 21"x 48", 800 lbs. capacity, includes: (5) shelves, (4) posts, clips, epoxy coated, green, NSF (10 year warranty)
Certifications
NSF Listed
The item meets the standards imposed by NSF International. These standards relate to health, public safety and the environment.
