Delivery to:
- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
Steel Works Stainless SWBSDS-2612 Blender Station 12"W X 26"D X 30"H 3" Backsplash
| Manufacturer | Steel Works Stainless |
|---|---|
| Model Number | SWBSDS-2612 |
| Manufacturer Part # | SWBSDS-2612 |
| Width (side - side) OA | 25" - 30" |
| Construction | Stainless Steel & Galvanized |
| Depth (front - back) OA | 10" - 17" |
| Type | Free Standing |
| Style | Double Step |
| Height | 33" |
| Width | 26" |
| Depth | 12" |
| Weight | 42 lbs |
| NSF | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Steel Works Stainless, SWBSDS-2612, Blender Station, 12"W x 26"D x 30"H, 3" backsplash, (1) dump sink: 9"W x 9"D x 4"H, 18ga stainless steel top with recessed step, sides and hat channel, stainless steel legs & adjustable cross bracing, drain basket & SWFD-4-4GLL included, NSF
Certifications
NSF Listed
The item meets the standards imposed by NSF International. These standards relate to health, public safety and the environment.
