Delivery to:
- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
Steel Works Stainless SWFTG-1260 Floor Trough 12" X 60" X 4"H With Stainless Steel Grating 14ga/304 Stainless Steel
| Manufacturer | Steel Works Stainless |
|---|---|
| Model Number | SWFTG-1260 |
| Manufacturer Part # | SWFTG-1260 |
| Width (long side) | 12" Up To (1 Ft) |
| Grate Construction | Stainless Steel Grates |
| Trough Construction | 14 Ga Stainless Steel Trough |
| Height | 4" |
| Width | 60" |
| Depth | 12" |
| Weight | 83 lbs |
| NSF | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Steel Works Stainless, SWFTG-1260, Floor trough, 12" x 60" x 4"H, with stainless steel grating 14ga/304 stainless steel, trough, 3/16" x 1" 304 stainless steel, grating bar, centered single drain with 3" tall 14"ga/. stainless steel drain pipe, NSF
Certifications
NSF Listed
The item meets the standards imposed by NSF International. These standards relate to health, public safety and the environment.
