Delivery to:
- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
Steel Works Stainless SWHS-15-SP Hand Sink 20ga/304 Stainless Steel 15-1/4" X 15-3/4" X 13"H
| Manufacturer | Steel Works Stainless |
|---|---|
| Model Number | SWHS-15-SP |
| Manufacturer Part # | SWHS-15-SP |
| Bowl Height (rim to drain) | 5" Deep |
| Bowl Depth (front to back) | 9" - 10" Front-to-back |
| Features | Side Splash(es) |
| Style | Wall Mounted |
| Faucet | Faucet Included |
| Bowl Width (left to right) | 9" - 12" |
| Height | 13" |
| Width | 15.75" |
| Depth | 15.25" |
| Weight | 13 lbs |
| NSF | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Steel Works Stainless, SWHS-15-SP, Hand sink, 20ga/304 stainless steel, 15-1/4" x 15-3/4" x 13"H, with 12-3/4" x 10" x 5rawn bowl 18ga/304 stainless steel, wall mounted clip 18ga/304 stainless steel, side splashes Gooseneck faucet FW-4-4GLL included 1.5rain basket included
Certifications
NSF Listed
The item meets the standards imposed by NSF International. These standards relate to health, public safety and the environment.
