Delivery to:
- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
Steel Works Stainless SWIB183012 Underbar Ice Chest 30" X 18" X 33 1/8"H 18/304 Stainless Steel Construction
| Manufacturer | Steel Works Stainless |
|---|---|
| Model Number | SWIB183012 |
| Manufacturer Part # | SWIB183012 |
| Bin Depth | 12" Deep Ice Bin |
| Cold Plate | Without |
| Width (side - side) OA | 25" - 30" |
| Depth (front - back) OA | 18" - 19" |
| Construction | Stainless Steel Construction |
| Splash | 3" |
| Height | 33.12" |
| Width | 18" |
| Depth | 30" |
| Weight | 64 lbs |
| NSF | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Steel Works Stainless, SWIB183012, Underbar Ice Chest, 30" x 18" x 33 1/8"H, 18/304 stainless steel construction, 28" x 15 3/16" x 14 3/8 deep bin, 3 1/8" backsplash, 100lbs. Ice capacity, drain, stainless steel legs
Certifications
NSF Listed
The item meets the standards imposed by NSF International. These standards relate to health, public safety and the environment.
