Delivery to:
- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
Steel Works Stainless SWS1C242414-24L-316 Sink 16ga/304 Stainless Steel 29-1/2" X 50-1/2" X 43-3/4"H
| Manufacturer | Steel Works Stainless |
|---|---|
| Model Number | SWS1C242414-24L-316 |
| Manufacturer Part # | SWS1C242414-24L-316 |
| Top Stainless Series | 300 Series |
| Compartment Width (side - side) | 24" |
| Sink Depth (rim - drain) | 14" |
| Top Gauge | 16 Gauge |
| Splash Height | 9-3/4" |
| Compartment (front - back) | 24" |
| Base Type | Legs With Side Crossrails |
| Base Construction | Stainless Steel |
| Drainboards | With Left-hand Drainboard |
| Overall Length | 40" - 53" |
| Height | 43.75" |
| Width | 50.5" |
| Depth | 29.5" |
| Weight | 68 lbs |
| NSF | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Steel Works Stainless, SWS1C242414-24L-316, Sink, 16ga/304 stainless steel, 29-1/2" x 50-1/2" x 43-3/4"H, 1 fabricated tub: 24" x 24" x 14", 24" left drainboard 18ga/202 stainless steel leg and socket, "H" shape stainless steel leg bracing, stainless steel bullet feet, 3.5 drain basket included
Certifications
NSF Listed
The item meets the standards imposed by NSF International. These standards relate to health, public safety and the environment.
