Delivery to:
- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
Steel Works Stainless SWS2C162012-318 Sink 18ga/304 Stainless Steel 25-1/2" X 37" X 43-3/4"H
| Manufacturer | Steel Works Stainless |
|---|---|
| Model Number | SWS2C162012-318 |
| Manufacturer Part # | SWS2C162012-318 |
| Compartment (front - back) | 20" |
| Top Gauge | 18 Gauge |
| Top Stainless Series | 300 Series |
| Base Type | Legs With Side Crossrails |
| Compartment Width (side - side) | 16" |
| Drainboards | Without Drainboards |
| Base Construction | Stainless Steel |
| Overall Length | 27" - 39" |
| Sink Depth (rim - drain) | 12" |
| Splash Height | 9-3/4" |
| Height | 43.75" |
| Width | 37" |
| Depth | 25.5" |
| Weight | 54 lbs |
| NSF | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Steel Works Stainless, SWS2C162012-318, Sink, 18ga/304 stainless steel, 25-1/2" x 37" x 43-3/4"H, 2 fabricated tub: 16" x 20" x 12", no drainboard 18ga/202 stainless steel leg and socket, "H" shape stainless steel leg bracing, stainless steel bullet feet, 3.5 drain basket included
Certifications
NSF Listed
The item meets the standards imposed by NSF International. These standards relate to health, public safety and the environment.
