Delivery to:
- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
Steel Works Stainless SWUDT-48L Dishtable Undercounter Attaches To The Left Side Of The Dish Machine Operator
| Manufacturer | Steel Works Stainless |
|---|---|
| Model Number | SWUDT-48L |
| Manufacturer Part # | SWUDT-48L |
| Splash Height | 9"H Splash |
| Leg Type | Stainless Steel Legs |
| Sink Location | Left Of Machine |
| Width (side - side) OA | 37" - 48" |
| Height | 43.75" |
| Width | 48" |
| Depth | 30" |
| Weight | 63 lbs |
| NSF | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Steel Works Stainless, SWUDT-48L, Dishtable, undercounter, attaches to the left side of the dish machine operator, 30" x 48" x 43-3/4"H, pre-rinse bowl: 20" x 20" x 5" H, 16/30 stainless steel top, 18/202 stainless steel leg and socket, "H" shape stainless steel leg bracing, stainless steel bullet feet, includes 3.5 drain basket
Certifications
NSF Listed
The item meets the standards imposed by NSF International. These standards relate to health, public safety and the environment.
