Delivery to:
- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
Steelite 6163RG169 Oval Bowl 1.0 Qt 10.0" X 3.75" X 2.0" - 1 Dozen
| Manufacturer | Steelite International |
|---|---|
| Model Number | 6163RG169 |
| Manufacturer Part # | 6163RG169 |
| Geometric Shape | Oval |
| Size | 10" |
| Type | General Usage |
| Material | Ceramic |
| Ounce Capacity (approximate) | 32 Oz |
| Height | 2" |
| Width | 10" |
| Depth | 7.5" |
| Weight | 22.71 lbs |
| UPC | 05018461808931 |
| Dishwasher Safe | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Steelite International, 6163RG169, Oval Bowl, 1.0 qt, 10.0" x 3.75" x 2.0", Forager Nest, Robert Gordon, oval, stoneware, Dishwasher Safe, Oven Safe Up To 400° F/203° C, Handmade & Organic Appeal, (12 per case) (STOCK item) (Packed By: 1 Dozen)
Certifications
Dishwasher Safe
This item has been tested and approved to withstand commercial or residential dishwashers, ensuring safe and thorough cleaning.
