Delivery to:
- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
Steelite 6163RG173 Oval Platter 13.0" X 9.875" X 1.125" Forager Nest - 1 Dozen
| Manufacturer | Steelite International |
|---|---|
| Model Number | 6163RG173 |
| Manufacturer Part # | 6163RG173 |
| Shape | Oval / Oblong |
| Short Side | 9" |
| Long Side / Diameter | 13" |
| Construction | Ceramic |
| Height | 1.13" |
| Width | 13" |
| Depth | 9.88" |
| Weight | 31.97 lbs |
| UPC | 05018461808979 |
| Dishwasher Safe | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Steelite International, 6163RG173, Oval Platter, 13.0" x 9.875" x 1.125", Forager Nest, Robert Gordon, oval, stoneware, Dishwasher Safe, Oven Safe Up To 400° F/203° C, Handmade & Organic Appeal, (12 per case) (STOCK item) (Packed By: 1 Dozen)
Certifications
Dishwasher Safe
This item has been tested and approved to withstand commercial or residential dishwashers, ensuring safe and thorough cleaning.
