Delivery to:
- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
Steelite GWSSD16CV Dish 12.0 Oz 8.0" X 4.75" X 1.0"
| Manufacturer | Steelite International |
|---|---|
| Model Number | GWSSD16CV |
| Manufacturer Part # | GWSSD16CV |
| Material | Stainless Steel |
| Size | 8" |
| Cover | Without Cover |
| Color | Browns |
| Depth | 4" |
| Capacity | 31 Oz (and Under) (less Than 1 Qt) |
| Height | 1" |
| Width | 8" |
| Depth | 4.75" |
| Weight | 3 lbs |
| UPC | 05020403682134 |
| Dishwasher Safe | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Steelite International, GWSSD16CV, Dish, 12.0 oz, 8.0" x 4.75" x 1.0", Genware Vintage Copper, Oval, Stainless Steel, Industrial Vintage Look (minimum = case quantity, 6 each per case) (STOCK item) (Packed By: Cs)
Certifications
Dishwasher Safe
This item has been tested and approved to withstand commercial or residential dishwashers, ensuring safe and thorough cleaning.


