Delivery to:
- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
Steelite HL455349 China Serving Bowl 2.5 Qt 10.5" Dia. X 3"H - 1/Case
| Manufacturer | Steelite International |
|---|---|
| Model Number | HL455349 |
| Manufacturer Part # | HL455349 |
| Geometric Shape | Round |
| Type | Serving |
| Size | 10" |
| Material | China (unspecified) |
| Ounce Capacity (approximate) | 80 Oz |
| Height | 3" |
| Width | 10.5" |
| Depth | 10.5" |
| Weight | 15 lbs |
| UPC | 042648500399 |
| Dishwasher Safe | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Steelite International, HL455349, China Serving Bowl, 2.5 qt, 10.5" dia. x 3"H, Fiesta Sky, Fiesta, round (minimum = case quantity, 4 per case) (Non Stock item) (Packed By: 1 Pack)
Certifications
Dishwasher Safe
This item has been tested and approved to withstand commercial or residential dishwashers, ensuring safe and thorough cleaning.

