Delivery to:
- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
Steelite HL471349 China Bowl 1.25 Qt 8.25" Dia. X 2.75"H - 1/Case
| Manufacturer | Steelite International |
|---|---|
| Model Number | HL471349 |
| Manufacturer Part # | HL471349 |
| Geometric Shape | Round |
| Size | 8" |
| Ounce Capacity (approximate) | 40 Oz = 1-1/4 Qt |
| Height | 2.75" |
| Width | 8.25" |
| Depth | 8.25" |
| Weight | 10 lbs |
| UPC | 042648500504 |
| Dishwasher Safe | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Steelite International, HL471349, China Bowl, 1.25 qt, 8.25" dia. x 2.75"H, Fiesta Sky, Fiesta, round (minimum = case quantity, 4 per case) (Non Stock item) (Packed By: 1 Pack)
Certifications
Dishwasher Safe
This item has been tested and approved to withstand commercial or residential dishwashers, ensuring safe and thorough cleaning.


