FREE Delivery to:
- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
Structural Concepts C53R-UC Oasis® Refrigerated Self-Service Case Under Counter
| Manufacturer | Structural Concepts |
|---|---|
| Model Number | C53R-UC |
| Manufacturer Part # | C53R-UC |
| Exterior Finish | Black Exterior |
| Width (side - side) | 55" - 60" |
| Height | 31" - 36" |
| Profile | Low |
| Refrigeration | Self-contained Refrigeration |
| Interior Finish | Black Interior |
| Height | 32.25" |
| Width | 59.63" |
| Depth | 32.75" |
| Weight | 750 lbs |
| cETLus | Yes |
| ETL-Sanitation | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Structural Concepts, C53R-UC, Oasis® Refrigerated Self-Service Case, under counter, 59-5/8"W x 34-1/4"D x 32-3/4"H, Warmest average product temperature of 40°F or less, LED top light, Breeze with self-contained refrigeration, condensate pan, magnetic air filter, non-locking casters with levelers, end panels with mirrored stainless interior, black exterior, R290 Hydrocarbon refrigerant, cETLus, ETL-Sanitation
Certifications
ETL Sanitation
The item meets or exceeds the sanitation standards set by Edison Testing Laboratories (ETL).
ETL US & Canada Listed
The item meets or exceeds ETL safety standards as well as those set by Canada and the U.S.
