FREE Delivery to:
- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
Structural Concepts GMDS6R REMOTE Fusion® Refrigerated Service Case 75-3/8"W X 43"D X 51-5/8"H
| Manufacturer | Structural Concepts |
|---|---|
| Model Number | GMDS6R REMOTE |
| Manufacturer Part # | GMDS6R REMOTE |
| Height | 51.63" |
| Width | 75.37" |
| Depth | 43" |
| Weight | 1300 lbs |
| cETLus | Yes |
| ETL-Sanitation | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Structural Concepts, GMDS6R REMOTE, Fusion® Refrigerated Service Case, 75-3/8"W x 43"D x 51-5/8"H, curved lift-up front glass, 40°F or less integrated average product temperature, (1) solid shelf, LED top and shelf lights with frosted lens, clear glass rear sliding doors, Remote Refrigeration (condensing unit not included), stainless steel rear exterior, cETLus, ETL-Sanitation
Certifications
ETL Sanitation
The item meets or exceeds the sanitation standards set by Edison Testing Laboratories (ETL).
ETL US & Canada Listed
The item meets or exceeds ETL safety standards as well as those set by Canada and the U.S.

