- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
Summit BKRF15SS Top-mount Refrigerator-freezer With NIST-calibrated Thermometers
| Manufacturer | Summit Commercial |
|---|---|
| Model Number | BKRF15SS |
| Manufacturer Part # | BKRF15SS |
| Height | 70.25" |
| Width | 27.75" |
| Depth | 27.88" |
| Weight | 189 lbs |
| UL | Yes |
| ULC | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Summit Commercial, BKRF15SS, Top-mount refrigerator-freezer with NIST-calibrated thermometers, 28" Wide, stainless steel door, stainless steel look finish cabinet, 14.3 cu.ft. capacity, ENERGY STAR certified, frost-free operation, digital temperature control, (4) adjustable glass shelves, (2) Crisper drawers, gallon door storage, interior light, superfreeze function, freezer shelving, ice tray included, user-reversible doors, 1.84 amps, 115 V AC/60 Hz, UL, ULC, NRCAN registered, R600a refrigerant, CARB compliant, 100% CFC free (Residential)
Certifications
Certifications
ULC
This item meets the Canadian safety standards established by Underwriters Laboratories of Canada (ULC).
