- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
Summit CK72ADALBFNCK All-In-One Kitchenette 72" Wide Barrier-free
| Manufacturer | Summit Commercial |
|---|---|
| Model Number | CK72ADALBFNCK |
| Manufacturer Part # | CK72ADALBFNCK |
| Height | 72.5" |
| Width | 74.5" |
| Depth | 43" |
| Weight | 209 lbs |
| ETL | Yes |
| ETL-Sanitation | Yes |
| ADA Compliant | Yes |
| ENERGY STAR | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Summit Commercial, CK72ADALBFNCK, All-In-One Kitchenette, 72" wide, barrier-free, stainless steel sink & faucet left side, (1)stainless steel countertop, grooved handles, two-door refrigerator-freezer with 3.2 cu.ft., dial thermostat, reversible door, refrigerator include 3-pronged cords, black & stainless steel exterior finish, R600a refrigerant, 115v/60,1.1 amps, ADA-compliant, ETL, ETL-Sanitation, ENERGY STAR® (Residential)
Certifications
ADA Certified
The item has been evaluated by the Department of Justice for compliance with the Americans with Disabilities Act. The item was found to be compliant with ADA Standards for Accessible Design.
ETL Sanitation
The item meets or exceeds the sanitation standards set by Edison Testing Laboratories (ETL).
ETL
This item has been evaluated by Edison Testing Laboratories (ETL) and has been found to meet or exceed electrical and gas safety standards.
Energy Star Qualified
The item has been evaluated by the U.S. Environmental Protection Agency and the U.S. Department of Energy and has been found to be energy efficient.
