- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
Summit FFBF124SS Refrigerator-Freezer 24" W Frost-free
| Manufacturer | Summit Commercial |
|---|---|
| Model Number | FFBF124SS |
| Manufacturer Part # | FFBF124SS |
| Energy Efficiency | ENERGY STAR® |
| Depth (front - back) | Standard |
| Doors | (1) Full-height & (1) Half-height Solid Doors |
| Size | 2 Section |
| Compressor Location | Bottom Mounted Compressor |
| Interior Finish | White |
| Interior Configuration | Shelves & Drawers |
| Thermometer | Exterior Dial-type |
| Exterior Finish | All Stainless Steel |
| Refrigeration | Self-contained Refrigeration |
| Height | 72.75" |
| Width | 23.5" |
| Depth | 25.25" |
| Weight | 169 lbs |
| UL | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Summit Commercial, FFBF124SS, Refrigerator-Freezer, 24" W, frost-free, 11.7 cu.ft. capacity, bottom mount self-contained refrigeration, digital temperature control, convertible temperature display (temperature readout can be displayed in Fahrenheit or Celsius) superfreeze function, (3) adjustable glass shelves, (3) full door shelves, gallon door storage, adjustable door storage, (1) Humidity controlled refrigerator crisper, (3) transparent freezer drawers, stainless steel door, silver cabinet, reversible doors, interior LED lighting, sealed back, R600a hydrocarbon refrigerant (CARB compliant), 115v/60/1-ph, 1.99 amps, UL, UL-Canada, ENERGY STAR® (Residential)
Certifications
Energy Star Qualified
The item has been evaluated by the U.S. Environmental Protection Agency and the U.S. Department of Energy and has been found to be energy efficient.

