- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
Summit MRF34WA Microwave/refrigerator-freezer Combination With Allocator 19" Wide
| Manufacturer | Summit Commercial |
|---|---|
| Model Number | MRF34WA |
| Manufacturer Part # | MRF34WA |
| Height | 43.38" |
| Width | 19" |
| Depth | 19.75" |
| Weight | 102 lbs |
| UL | Yes |
| ULC | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Summit Commercial, MRF34WA, Microwave/refrigerator-freezer combination with allocator, 19" wide, two-door 3.2 cu. ft. capacity, ENERGY STAR certified compact refrigerator with cycle defrost (automatic defrosting refrigerator with a static manual defrosting freezer) and deluxe interior that includes adjustable glass shelving, door racks, a crisper, and can dispenser, adjustable thermostat, reversible doors (refrigerator), 0.7 cu.ft of interior cooking space, door window, glass turntable (2) USB ports, end of cycle alert, mute function, digital control, pre-programmed settings for potatoes, pizza, beverages, popcorn, frozen dinners, and reheating, multistage cooking program up to 3 cooking sequences to achieve the proper heating results, multiple power levels, cook by weight function, auto defrost, express cooking, eco mode, child lock, timer, clock (microwave), ships with two removable brackets that let you secure the microwave on top of the refrigerator, built-in power allocator (plug the refrigerator into the microwave's rear outlet for easy 1-plug operation), 15 amps, 115 V AC/60 Hz, UL, ULC, R600a refrigerant, CARB compliant, 100% CFC free (Residential)
Certifications
Certifications
ULC
This item meets the Canadian safety standards established by Underwriters Laboratories of Canada (ULC).
