- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
Summit OASISWH33 Turnkey Oasis Wet Bar ADA-height White Finish
| Manufacturer | Summit Commercial |
|---|---|
| Model Number | OASISWH33 |
| Manufacturer Part # | OASISWH33 |
| Height | 33.75" |
| Width | 68.5" |
| Depth | 25.5" |
| Weight | 390 lbs |
| ETL | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Summit Commercial, OASISWH33, Turnkey Oasis Wet Bar, ADA-height, white finish, fully assembled hardwood cabinetry & countertop, one hardwood storage drawer with soft-close glides, cabinet and drawer knobs in brushed nickel finish packaged inside for easy installation, pre-installed countertop, easy setup, stainless steel sink and faucet, 2-door cabinet under the sink, with a removable shelf for flexible storage, backsplash incuded, this unit includes model AL57GPNR beverage center, beverage center comes with a pre-installed wood panel and stainless steel handle for an uninterrupted cabinetry design, frost-free operation, double pane tempered glass door, factory installed lock (beverage center), right angle plug (beverage center), (3) adjustable glass shelves (beverage center), R600a hydrocarbon refrigerant, 1 amp, 115V/60 Hz, CARB compliant, 100% CFC free, ETL, ETLc, (Residential)
Certifications
ETL
This item has been evaluated by Edison Testing Laboratories (ETL) and has been found to meet or exceed electrical and gas safety standards.

