- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
Summit SBC683OSTWINBW Outdoor Beer & Wine Kegerator 24" Wide Commercially Approved
| Manufacturer | Summit Commercial |
|---|---|
| Model Number | SBC683OSTWINBW |
| Manufacturer Part # | SBC683OSTWINBW |
| Height | 33.63" |
| Width | 23.75" |
| Depth | 24" |
| Weight | 156 lbs |
| ETL | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Summit Commercial, SBC683OSTWINBW, Outdoor Beer & Wine Kegerator, 24" wide, commercially approved, automatic defrost, Digital thermostat, built-in or freestanding, stainless steel door, fully finished stainless steel cabinet, user-reversible door, complete twin tap kit that includes a dual dispenser tower, regulators, and all the connection equipment you need to serve from a 1/6 beer keg, wine keg, or disposable wine keg, ships with a CO2 tank for beer and nitrogen/CO2 tank for wine, stainless steel floor cover, (2) chrome shelves (with six placement options) allow unit to also function as a beverage refrigerator, stainless steel drip tray, Memory IC function that recovers the unit's last settings in the case of a power outage or disruption, interior light, casters included (ship unassembled), R600a refrigerant, CARB compliant, 1.25 amps, 115V/60 Hz, ETL ETL-C ETL-S (Commercial)
Certifications
ETL
This item has been evaluated by Edison Testing Laboratories (ETL) and has been found to meet or exceed electrical and gas safety standards.

