- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
Summit SCFF1842 Undercounter All-Freezer 18" Wide 2.7 Cu.ft. Capacity
| Manufacturer | Summit Commercial |
|---|---|
| Model Number | SCFF1842 |
| Manufacturer Part # | SCFF1842 |
| Size | 1 Section |
| Exterior Finish | All Black Exterior |
| Width | 12" - 21" |
| Doors | Solid Door(s) |
| Refrigeration | Self-contained, Bottom Mounted |
| Access Type | Doors |
| Height | 34.25" |
| Width | 17.75" |
| Depth | 24" |
| Weight | 119 lbs |
| ETL | Yes |
| ETL-Sanitation | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Summit Commercial, SCFF1842, Undercounter All-Freezer, 18" wide, 2.7 cu.ft. capacity, built-in or freestanding, reversible door, digital thermostat & display, frost-free, stainless steel handle, (4) adjustable chrome shelves, (4) level legs, flush back, factory keyed installed lock, fully finished black cabinet, R600a refrigerant, 115v/60,1.25 amps, ETL, ETL-Sanitation (Residential)
Certifications
ETL Sanitation
The item meets or exceeds the sanitation standards set by Edison Testing Laboratories (ETL).
ETL
This item has been evaluated by Edison Testing Laboratories (ETL) and has been found to meet or exceed electrical and gas safety standards.
