FREE Delivery to:
- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
Tecnoeka ST-711-711-S Millennial SMART Double-Stacked Combi Oven Electric Combined (14) GN 1/1 (12" X 20") Hotel Pan Or (14) Half-size (13" X 18") Pan Capacity
| Manufacturer | Tecnoeka |
|---|---|
| Model Number | ST-711-711-S |
| Manufacturer Part # | ST-711-711-S |
| Control Type | Programmable Controls |
| Type | Double Stacked |
| Height | 96.18" |
| Width | 28.74" |
| Depth | 33.81" |
| cETLus | Yes |
| ETL-Sanitation | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Tecnoeka, ST-711-711-S, Millennial SMART Double-Stacked Combi Oven, electric, combined (14) GN 1/1 (12" x 20") hotel pan or (14) half-size (13" x 18") pan capacity, electro-mechanical controls, timed/infinite cooking modes, 200° to 520°F temperature range, (1) bi-directional auto-reversing fan, interior lighting, right hinged (left-opening) door with dual pane glass window, (14) wire racks, stainless steel construction, includes installation kit containing: drain system & water supply connections, (14) GN 1/1 (12" x 20") stainless steel grids, floor stand, (2) mounting/stacking kits (2 MKSA 11), installation kit, containing: drain system & water supply connections, cETLus, ETL-Sanitation (model MKFA 511 S stacked on model MKFA 711 S) 208v/240v/3-ph, 15.8-18.2 kW (2), cETLus, ETL-sanitation, cords/plugs not included.
Certifications
ETL Sanitation
The item meets or exceeds the sanitation standards set by Edison Testing Laboratories (ETL).
ETL US & Canada Listed
The item meets or exceeds ETL safety standards as well as those set by Canada and the U.S.