FREE Delivery to:
- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
Turbo Air M3H47-2-PT-TS M3 Series Heated Cabinet Pass-Thru Reach-in
| Manufacturer | Turbo Air |
|---|---|
| Model Number | M3H47-2-PT-TS |
| Manufacturer Part # | M3H47-2-PT-TS |
| Interior Finish | Stainless Steel Interior |
| Size | 2 Section |
| Exterior Finish | Stainless Steel Front & Sides |
| Thermometer | Exterior Digital |
| Depth (front - back) | Standard |
| Doors | Hinged Solid |
| Height | 78" |
| Width | 51.75" |
| Depth | 33.12" |
| Weight | 345 lbs |
| ETLus | Yes |
| ETL-Sanitation | Yes |
| Made in USA | Yes |
| 5-15P | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Turbo Air, M3H47-2-PT-TS, M3 Series Heated Cabinet, Pass-Thru, reach-in, two-section, 51-3/4"W x 33-1/8"D x 78"H, 42.9 cu. ft. capacity, (2) solid doors with locks, digital temperature control & monitor system, LED interior lighting, stainless steel universal tray slides, ducted fan air distribution system, stainless steel exterior and interior, 1550 watts, 115v/60/1-ph, 13.5 amps, NEMA 5-15P, ETLus, ETL-Sanitation, Made in USA
Certifications
ETL Sanitation
The item meets or exceeds the sanitation standards set by Edison Testing Laboratories (ETL).
Made in the USA
This item was made in the United States of America.
ETLus
Certified by Intertek with an ETLus mark, this product complies with North American safety standards for electrical products.
Certifications
5-15P
This unit is equipped with a NEMA 5-15P plug.
