FREE Delivery to:
- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
Turbo Air PRCBE-48F-N-FT PRO Series Freezer Chef Base One-section 48-1/8"L X 33-1/2"D X 21-3/8"H
| Manufacturer | Turbo Air |
|---|---|
| Model Number | PRCBE-48F-N-FT |
| Manufacturer Part # | PRCBE-48F-N-FT |
| Drawer Qty | 2 Drawers |
| Exterior Finish | All Stainless Steel Exterior |
| Top Finish | Stainless Steel Top |
| Width | 42" - 48" Wide |
| Compressor HP | 3/8 HP |
| Refrigeration | Self-contained, Side Mounted |
| Height | 21.37" |
| Width | 48.12" |
| Depth | 33.5" |
| Weight | 337 lbs |
| cETLus | Yes |
| ETL-Sanitation | Yes |
| 5-15P | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Turbo Air, PRCBE-48F-N-FT, PRO Series Freezer Chef Base, one-section, 48-1/8"L x 33-1/2"D x 21-3/8"H, 6.83 cu. ft., (2) stainless steel drawers, digital temperature display, stainless steel flat top, front air intake, self-cleaning condenser, hot gas condensate system, side mount self-contained refrigeration, R290 Hydrocarbon refrigerant, 3/8 HP, 115v/60/1-ph, 5.9 amps, NEMA 5-15P, ETL-Sanitation, cETLus
Certifications
ETL Sanitation
The item meets or exceeds the sanitation standards set by Edison Testing Laboratories (ETL).
ETL US & Canada Listed
The item meets or exceeds ETL safety standards as well as those set by Canada and the U.S.
Certifications
5-15P
This unit is equipped with a NEMA 5-15P plug.
