FREE Delivery to:
- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
Turbo Air PST-60-08S-N-CL PRO Series Sandwich/Salad Prep + Work Station Clear Lid
| Manufacturer | Turbo Air |
|---|---|
| Model Number | PST-60-08S-N-CL |
| Manufacturer Part # | PST-60-08S-N-CL |
| Exterior Finish | Stainless Steel & Galvanized Steel |
| Refrigeration | Self-contained, Rear Mounted |
| Compressor Style | Side / Rear Breathing |
| Width (side - side) | 60" - 62" Wide |
| No of Doors | 2 Doors |
| Access Type | Doors |
| Sections | 2 Section |
| Height | 37.62" |
| Width | 60.25" |
| Depth | 30" |
| Weight | 309 lbs |
| cETLus | Yes |
| ETL-Sanitation | Yes |
| Made in USA | Yes |
| 5-15P | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Turbo Air, PST-60-08S-N-CL, PRO Series Sandwich/Salad Prep + Work Station Clear Lid, two-section, rear mount self-contained compressor, 16.0 cu. ft., 60-1/4"W x 30"D x 37-5/8"H, (8) 1/6 size 4" deep pans, (2) solid hinged swing doors with locks, aluminum door liner, (2) stainless steel shelves, 9-1/2" deep cutting board, digital temperature control & monitor system, cold bunker system, stainless steel interior & exterior (galvanized bottom), LED interior lighting & fan control, self-cleaning condenser, R290 Hydrocarbon refrigerant, 1/5 HP, 115v/60/1-ph, 8.9 amps, NEMA 5-15P, cETLus, ETL-Sanitation, Made in USA
Certifications
ETL Sanitation
The item meets or exceeds the sanitation standards set by Edison Testing Laboratories (ETL).
ETL US & Canada Listed
The item meets or exceeds ETL safety standards as well as those set by Canada and the U.S.
Made in the USA
This item was made in the United States of America.
Certifications
5-15P
This unit is equipped with a NEMA 5-15P plug.
