Delivery to:
- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
Ultrafryer 21437 Basket Fry (16 3/8" X 8" Fh)
| Fits with Manufacturer | Ultrafryer |
|---|---|
| Model Number | 21437 |
| Manufacturer Part # | 21437 |
| Height | 12" |
| Width | 8" |
| Depth | 29" |
| Weight | 3.72 lbs |
| Hazardous | False |
| Country of Origin | United States |
| Product Type | Non-OEM |
About this item
Product Details
Product Details
Ultrafryer 21437 Fryer Basket With Vinyl-coated Handle 16-3/8" L X 8" W X, 6-3/4" H Front Hook, Color Blue, Height 6-3/4" 171 Mm, Length 12-3/16" 310 Mm, Length 16-3/8" 416 Mm, Note Blue Vinyl Handle, Plating Nickel-plated, Weight 3.715 Lb, Width 8" 203 Mm, Archer Wire Made In The Usa And Nsf Approved, Models Used In, Ultrafryer For Fryers With 18" Vats
