Delivery to:
KitchenRestock.com is your trusted source for Ultrafryer aftermarket .
- Engineered to match existing Ultrafryer units, with aftermarket compatibility
- Fast shipping available on in-stock aftermarket Ultrafryer 28015
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Ultrafryer 28015 Caster Plate (4" W/brk)
| Fits with Manufacturer | Ultrafryer |
|---|---|
| Model Number | 28015 |
| Manufacturer Part # | 28015 |
| Height | 5.5" |
| Width | 4" |
| Depth | 8" |
| Weight | 5.01 lbs |
| Hazardous | False |
| Country of Origin | United States |
| Product Type | Non-OEM |
About this item
Product Details
Product Details
Ultrafryer 28015 Material Polyurethane Wheel, Length 4" Top Plate, 102 Mm Top Plate, Width 4 1/2" Top Plate, 114 Mm Top Plate, 2" Wheel, 51, Mm Wheel, Caster Brake Y, Load Capacity 680 Kg Per Set Of 4,1500 Lb Per Set Of 4, Load Height 5 5/8", 143 Mm, W

