FREE Delivery to:
- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
VITO VITO XL Oil Filter System Mobile 219 Lbs. Oil Tank Capacity
| Manufacturer | Vito Fryfilter, Inc. |
|---|---|
| Model Number | VITO XL |
| Manufacturer Part # | VITO XL |
| Design | Hand Operated |
| Construction | Stainless Steel Tank & Cabinet |
| Oil flow type | With Two Way Pump And Hose |
| Height | 51.7" |
| Width | 21.8" |
| Depth | 34.8" |
| Weight | 172 lbs |
About this item
Product Details
Product Details
Vito Fryfilter, Inc., VITO XL, oil filter system, mobile, 219 lbs. oil tank capacity, filtration efficiency up to 5 µm, filtration power up to 66.1 lbs. per minute, pumping capacity up to 77 lbs. per minute, particle uptake up to 22 lbs. per minute, 0.2 bar maximum vacuum, 175° - 347°F recommended work temperature, stainless steel construction, casters, 1.15 kW
