Delivery to:
KitchenRestock.com is your trusted source for Vulcan Hart aftermarket .
- Engineered to match existing Vulcan Hart units, with aftermarket compatibility
- Fast shipping available on in-stock aftermarket Vulcan Hart 111506-1
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Vulcan Hart 111506-1 Thermostat Sj 3/16 X 12 1/4 36
| Fits with Manufacturer | Vulcan Hart |
|---|---|
| Model Number | 111506-1 |
| Manufacturer Part # | 111506-1 |
| Height | 2.5" |
| Width | 2" |
| Depth | 12" |
| Weight | 0.6 lbs |
| Hazardous | False |
| Country of Origin | United States |
| Product Type | Non-OEM |
About this item
Product Details
Product Details
Vulcan Hart 111506-1 Has Auxillary Switch 4 Terminals., [ Type - Sj ] [ Temp 300-700 ], [ Bulb 3/16" X 12-1/4" Nickel ] [ Cap 36" ] [ Mount 1 ], [ Gen Use Dial A253 K-131 # 22-1008 Black & Silver, T Stat Knob [ 2" Dia ] [ Off-700-300] [mount .187"], [position 4-way], Vulcan Red Dial A2725 # 22-1271 Red Knob [ 2" Dia ], [ Off-10-1 ] [mount .187"] [flat Left ], Vulcan Grill Series Vr (after 11/72) Vs Vtm.

