Why you’ll love it
KitchenRestock.com is your trusted source for Hobart .
- Authorized Hobart dealer, ensuring genuine commercial and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Hobart 497002-2
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Additional Question? Ask an Expert
Vulcan Hart 497002-2 Caster Stem W/brk 5" 3/4"
Item:
#1179210
Technical details
| Manufacturer | Vulcan Hart |
|---|---|
| Model Number | 497002-2 |
| Manufacturer Part # | 497002-2 |
| Height | 3.4" |
| Width | 4.95" |
| Depth | 6.8" |
| Weight | 2.02 lbs |
| Hazardous | False |
| Country of Origin | United States |
| Product Type | OEM |
About this item
Product Details
Product Details
Vulcan Hart 497002-2 Caster Brake Y, Wheel Diameter 5", Thread 40241

